کنکور

ترمیم معدل برای کنکور 1400 نظام جدید و نظام قدیم (آپدیت شده)

ترمیم معدل برای کنکور 1400 (آپدیت شده)
شرایط ثبت نام ترمیم معدل کنکور 1400

باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی­های بی­برنامه و ناگهانی، ترمیم معدل کنکور 1400 هم از دغدغه­های امسال دانش آموزان کنکور است. ترمیم معدل کنکور طرح ویژه آموزش و پرورش برای آن دسته از داوطلبانی است که معدل مناسبی کسب نکرده اند، در ادامه به زاوایا ترمیم معدل برای کنکور 1400 نظام جدید و نظام قدیم می پردازیم.

در این طرح که در سال­های پیش هم مورد استقبال قرار گرفته است، دانش آموزان می­توانند برای آن دسته از دروسی که موفق نشده­اند نمره مناسبی کسب کنند، پس از ثبت نام، مجددا در آزمون آن درس شرکت کنند تا در کنکور نمرات جدید آنها لحاظ شود. اگر در پروسه ترمیم معدل، نمره جدید از نمره قبلی بالاتر باشد، آن نمره را در آزمون کنکور لحاظ می­کنند و در صورتی که نمره جدید از نمره قبلی کمتر باشند سازمان سنجش به صورت اتوماتیک نمره بالاتر را برای داوطلب در نظر می­گیرد. امسال هم مانند سال های قبل ترمیم معدل کنکور هنگام برگزاری امتحانات دی ماه، خرداد ماه و شهریور برگزار خواهد شد و داوطلبان می­توانند از این فرصت برای بهبود معدل خود استفاده کنند.

 طرح ترمیم معدل هزینه هم دارد، شما برای ثبت نام باید یک شهریه ثابت به مبلغ 50 هزار تومان و بعداز آن برای هر درس مبلغ 20 هزار تومان پرداخت کنید، البته توجه داشته باشید که این مبلغ متغیر است.

برای ترمیم معدل ۱۴۰۰ کجا ثبت نام کنیم؟

شما برای ثبت نام در طرح ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۰ می­توانید به مدارس مراجعه کنید و برای یافتن نزدیک­ترین مدرسه به محل زندگی خود می­توانید به آموزش و پرورش منطقه مراجعه کرده و لیست مدارس اطراف را دریافت نمایید. بهتر است حدودا 45 روز قبل از امتحانات نهایی (دی – خرداد – شهریور) ثبت نام را انجام دهید.دانش آموزان پس از پایان دوره متوسطه در صورتی که تمایل دارند معدل کنکور خود را ارتقا بخشند، تنها می­توانند در همان منطقه آموزشی که فارغ التحصیل شده اند ثبت­نام انجا دهند و برای ثبت نام در طرح ترمیم معدل نمی­توانند به منطقه دیگری مراجعه کنند.

اگر در منطقه شما، واحد آموزشی بزرگسالان دولتی وجود ندارد، می­توانید در یکی از واحدهای آموزشی روزانه که آموزش و پرورش منطقه مشخص کرده است، ثبت نام کنید. شرایط واحد آموزشی تاثیری در ترمیم معدل کنکور1400 ندارد، اینکه تیزهوشان یا نمونه دولتی باشد در نتیجه حاصله تاثیری نخواهد داشت و شرایط شرکت در آزمون ترمیم معدل کنکور برای تمانی داوطلبان یکسان می­باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که نمراتی که داوطلب در طرح ترمیم معدل کسب می­کند، جایگزین نمرات قبلی در کارنامه فارغ­التحصیلی­اش نخواهد شد و تنها معیاری برای پذیرش دانشجو دردانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور خواهد شد.

 

شرایط ثبیت نام برای ترمیم معدل کنکور

در حال حاضر تمام افرادی که از سال 1384 به بعد در مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند و همچنین کلیه دارندگان مدرک پیش دانشگاهی از سال 91 به بعد می­توانند در طرح ترمیم معدل کنکور 1400 شرکت کنند. همچنین، لازم به ذکر است که برای ثبت نام ترمیم معدل نظام جدید، افرادی که قبل از سال1384 فارغ التحصیل شده اند نیازی به شرکت در ترمیم معدل ندارند و طبق آخرین اظهارنظرهای سازمان سنجش کشور، امتیاز اصلی و 100 درصد برای آنان در نظر گرفته خواهد شد. جالب است بدانید که حتی شما می­توانید تمام دروس کنکوری خود را مجددا امتحان دهید و نمره جدید برای تمام دروس شما لحاظ خواهد شد. در خصوص پایه­ های تحصیلی که طرح ترمیم معدل کنکور برایشان اجرا می­شود باید گفت که طبق روال سال­های گذشته برای مقطع سوم دبیرستان و برای دانش ­آموزان نظام جدید هم در مقطع دوازدهم این طرح اجرا می­شود.

هر داوطلبی فقط یک­بار می­تواند در طرح ترمیم معدل کنکور شرکت کند و اینکه تعداد از دروس را در خردادماه و تعدادی را در دی­ماه امتحان دهد، امکان­پذیر نیست.

رشته های بدون کنکور و طرح ترمیم معدل کنکور

با توجه به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو بدون نیاز به شرکت در آزمون سراسری این سوال پیش می­آید که آیا برای رشته­­های بدون کنکور هم می­توان از طرح ترمیم معدل کنکور استفاده کرد یا خیر؟ باتوجه به قوانین اعلام شده از سوی سازمان سنجش باید گفت که بله، تمامی دیپلمه‌های سال ۸۴ به بعد می‌توانند از طرح ترمیم معدل استفاده کنند. این نکته را فراموش نکنیدکه برای ثبت نام در ترمیم معدل کنکور 1400 حتما می­بایست کلیه مواد درسی خود را پاس کرده باشید و فارغ التحصیل شده باشید. درباره این سوال که آیا ترمیم معدل بعد از برگزاری کنکور امکان­پذیر است یا خیر باید گفت که طبق اظهارات معاون اجرایی سازمان سنجش، ترمیم معدل کنکور باید قبل از برگزاری آزمون سراسری انجام شود تا در نتیجه پذیرش تاثیرگذار باشد، اگر داوطلبی ترمیم معدل کنکور را به بعد از برگزاری آزمون موکول کند برای پذیرش دور بعد می­تواند اثرگذار باشد.

 

تاثیر معدل در کنکور 1400

اینکه معدل شما چه اندازه در کنکور 1400 تاثیرگذار باشد، هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. و نمی­شود قطع به یقیین به داوطلبان پیشنهاد داد که در ترمیم معدل شرکت کنند یا شرکت نکنند، بهتر است هر شخص داوطلب در آزمون سراسری 1400  باتوجه به سوابق تحصیلی خود و سنجیدن توانایی ها و شرایط، تصمیم بگیرد که این کار را انجام دهد یا خیر. توجه کنید که اگر ترمیم معدل تاثیرگذار باشد که بهتر است شرکت کنید اما در صورتی که این تاثیرگذاری قطعی نباشد شرکت در ترمیم معدل کنکور 1400 زمان و هزینه ی زیادی صرف می­کند. در صورتی که این توانایی را در خود می­بینید که ممکن است نمره بالایی کسب کنید پس حتما ثبت نام کنید. (اطلاعات بیشتر را در مطلب تاثیر معدل در کنکور 1400 را ببینید)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا