کنکور

همه چیز درباره کنکور 1400 (نحوه برگزاری کنکور کنکور ۱۴۰۰)

نحوه برگزاری کنکور 1400
سرنوشت کنکور 1400

کنکور به عنوان یکی از پر ماجرا ترین رویداد های سالانه ، همواره سوالات ، چالش ها و اخبار زیادی را به همراه دارد. کلمه ی کنکور علی رغم نگرانی ها همواره هیجانات , امید به آینده , انگیزش و مواردی دیگر را در پی دارد. کنکور پیش رو یا همان کنکور 1400 هم مانند کنکور های گذشته ارمغان آور هیجان , چالش ها و اخبار و سوالاتی است که قصد داریم با پرداختن به آن ها در این مطلب کمی در جهت آگاهی بخشی و کاهش سطح نگرانی داوطلبان گام برداریم. لذا به عناوین مهمی در این حیث می پردازیم.

 

برگزاری کنکور 1400 :

شاید عجیب به نظر برسد ، اما هر ساله زمزمه های حذف کنکور شنیده می شود. این که کنکور پیش رو حذف می شود یا همچنان مانند سال های گذشته به همان شکل برگزار می شود . مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در جهت اعمال تغییرایی در نحوه ی برگزاری کنکور پیش رو ، به دنبال اعمال طرحی با عنوان سازماندهی و حذف کنکور می باشد. در صورت تصویب این طرح , باید در انتظار اعمال تغییراتی در نحوه برگزاری این کنکور باشیم که البته از تغییراتی که ممکن است در آن باشد , خبر موثقی در دست نیست . با تمام این تفاسیر پیش بینی می شود که کنکور 1400 هم نیز مانند کنکور های سال قبل با همان روند برگزار بشو.

– کنکور 1400؛ نظام جدید یا قدیم ؟

پس از اعمال شدن نظام جدید در سیستم آموزشی کشور , سوالاتی در این باره پیش می آید که کنکور پیش رو براساس نظام جدید است یا قدیم ؟ قاعدتا سوالات کنکور برای داوطلبان نظام قدیم باید مطابق با محتوای قدیم و سوالات برای داوطلبان نظام جدید مطابق با محتوای جدید باشد. درکنکور 1398 و 1399 سازمان سنجش دو سری سوال , یک سری مطابق با محتوای جدید برای داوطبان نظام جدید و یک سری سوال مطابق با محتوای قدیمی برای داوطلبان نظام جدید طراحی کرد. با این تفاسیر , داوطلبان نظام قدیم این فرصت را دریافت کردند که مجددا در کنکور شرکت کنند و خود را با این آزمون بیازمایند. حال این پرسش پیش می آید که کنکور پیش رو بازهم مانند دو سال گذشته دارای دو نوع سوال متفاوت است یا اینکه فقط یک سری سوال برای داوطلبین نظام جدید طراحی می شود. پاسخ به این سوال ذهن داوطلبین کنکور علی الخصوص داوطلبین نظام قدیم را به سوی خود درگیر کرده است . با این اوصاف داوطلبان کنکور آتی انتظار دارند که این کنکور نیز همانند دو سال گذشته دو مجموعه سوال را برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید به همراه داشته باشد.

 

– نحوه طراحی سوالات کنکور کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

سازمان سنجش سال گذشته تاکیید کرد که در کنکور 1400 دو سری سوال متناسب با نظام قدیم و جدید طراحی نمی شود بلکه تنها یک سری سوال براساس نظام جدید طراحی می گردد. داوطلبان نظام قدیم هم می توانند در این کنکور شرکت کنند و با سوالاتی براساس محتوای نظام جدید خود را بیازمایند. با این وجود, هنوز هم کور سوی امیدی برای داوطلبانی که دیپلم نظام قدیم دارند وجود داشت که با توجه به شرایط فعلی و وجود بیماری کرونا فرصتی مجدد برای آن ها به وجود بیاید. اما سازمان سنجش با اتخاذ تصمیمی به این ابهامات پایان داد :

بدين‌وسيله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون سراسری سال 1400 مي‌رساند، بنا به درخواست تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس محترم شورای اسلامی مبنی بر بررسی امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال براساس دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال 1400، موضوع درجلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو (جلسه 25) مورخ 20/8/99 مورد بحث و بررسی کارشناسی دقیق قرار گرفت و مصوبه جلسه 24 شورای مذکور مورخ 22/7/99 مجدداً مورد تائید و مقرر گردید، آزمون سراسری سال 1400 و بعد از آن، صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6 برگزار ‌شود.

 

– تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1400 چگونه است؟

یکی از مواردی که هر ساله در بحث کنکور وجود داشته و در کنکور 1400 هم به چشم میخورد , تاثیر معدل است . تاثیر معدل در واقع همان تاثیر گذاشتن سابقه ی تحصیلی نمرات امتحانات نهایی در نتیجه کنکور است. این تاثیر می تواند یا به صورت مثبت باشد یا یه صورت قطعی . اگر تاثیر مثبت باشد , به نفع داوطلبان است و اگر قطعی باشد تمامی نمرات در نتیجه نهایی تاثیر داده می شود. گفته می شود که معدل داوطلبان به صورت قطعی در نتیجه کنکور تاثیر دارد اما از طرفی با توجه به شرایط فعلی و بیماری کرونا , امتحانات نهایی سه سال پایانی دبیرستان آن گونه که عدالت تحقق یابد برگزار نشده و میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1400 همانند سال 1399 حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت است و مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس موثر سوابق تحصیلی آزمون سال 1400همانند سال 1399 می‌باشد.

مشاهده کامل مطلب تاثیر معدل در کنکور 1400

 

– از ترمیم معدل برای کنکور 1400 چه خبر؟

داوطلبانی که در نمرات امتحان نهایی نتواسته اند نتیجه دلخواه را کسب کنند می توانند در ماه های شهریور و دی و خرداد برای شرکت در ترمیم معدل کنکور 1400 اقدام کنند. در حال حاضر همه فارغ التحصیلان دوره متوسطه از سال ۸۴ به بعد و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی از سال 91 به بعد و دارندگان دوازدهم می توانند در ترمیم معدل 99 شرکت کنند.

مشاهده کامل مطلب ترمیم معدل برای کنکور 1400

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا